Badanie jelit – dolegliwości i najpopularniejsze badanie, czyli kolonoskopia

Jelita w każdym organizmie ludzkim są bardzo ważną częścią układu pokarmowego. Narażone są na liczne wirusy oraz bakterie, dlate

Wybierz obrazek wyróżniający

go powinniśmy dbać o prawidłową dietę, aby nasze jelita sprawnie pracowały.

Wiele osób cierpi na przeróżne choroby jelit, które można poznać po mocno dokuczliwych objawach. Do głównych objaw chorób jelit zaliczamy: biegunkę, nudności, zaparcia oraz bóle brzucha. Jeżeli zaobserwujemy u siebie często pojawiające się takie dolegliwości powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego, który pokieruje nas do gastroenterologa.

Biegunka

Biegunka to najczęściej pojawiająca się dolegliwość przy chorobach jelit. Może być ona wywoływana przez zaburzenia wchłaniania substancji z jelit. Często pojawia się u osób mających uszkodzoną błonę jelit, obecność nie wchłanianych substancji lub pasożytów.

Bóle brzucha

Uciążliwe bóle brzucha również mogą świadczy o rozwijającej się chorobie jelit w organizmie ludzkim. Jednak często mogą być przyczyną innych chorób, mających swoje źródło u nieprawidłowo działających organów np. trzustki, wątroby, układu moczowego i żołądka. W przypadku choroby jelit pacjent zazwyczaj doświadcza bólu brzucha w okolicy jelita cienkiego (na środku brzucha), zaś przy jelicie grubym ból pojawia się po prawej lub lewej stronie brzucha.

Nudności i wymioty

Nudności i wymioty bardzo rzadko pojawiają się przy chorobach jelit, jednak u nielicznych pacjentów zdarzało się je zaobserwować. Główną przyczyną nudności mogą być choroby żołądka i przełyku, a także objawy wywołane przez przyjmowane leki.

Zaparcia

Zaparcia to również jedna z dolegliwości, która może wskazywać na chorobę jelit.  Zazwyczaj świadczy o nieprawidłowym działu jelita grubego, a także w nielicznych przypadkach jelita cienkiego, odbytu, chorobach układy nerwowego i tarczycy.

Jak wygląda badanie jelit – kolonoskopia?

Kolonoskopia to najpopularniejsze badanie jelit, które umożliwia dokładne obejrzenie jelita grubego od wewnątrz. Przeprowadzane jest przy użyciu giętkiego endoskopu mającego grubość palca wskazującego. Podstawowym celem wykonywania kolonoskopii jest ocena błony śluzowej jelita grubego.

Badanie jelit odbywa się za pomocą kolonoskopu, który jest wprowadzany do jelita grubego przez bańkę odbytnicy, aż do zastawki krętniczo-kątniczej. Podczas badania jelit kolonoskopem często używa się dodatkowych narzędzi służących do pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych. Więcej informacji odnośnie kolonoskopii oraz innych badań można dowiedzieć się na instytut-mikroekologii.

Jakie są wskazania do wykonania kolonoskopii?

Badanie jelit przy wykorzystaniu kolonoskopu poleca się osobom, które mogą być narażone na przeróżne choroby:

 •       profilaktyka raka jelita grubego
 •       niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza
 •       uchyłki jelita grubego
 •       polipy jelita grubego
 •       choroby zapalne jelit

Dodatkowo kolonoskopia polecana jest osobom mającym dolegliwości takie jak:

 •       krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego
 •       zaburzony rytm wypróżnień – biegunki, zaparcia, ołówkowate stolce

Jak odpowiednio przygotować się do badania kolonoskopii?

Każdy pacjent wykazujący objawy chorób jelit kierowany jest na badanie zwane kolonoskopią. Zanim do niego przystąpi musi właściwie się do niego przygotować. Osoby przygotowujące się do badania muszą na 7 dni przed kolonoskopią pamiętać o:

 •       zaprzestaniu przyjmowania leków i preparatów żelaza
 •       zaprzestaniu przyjmowania leków typu aspiryna i acard
 •       osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe– powinny koniecznie skontaktować się wcześniej z lekarzem prowadzącym ich leczenie w celu zmiany leków
 •       chorzy na choroby przewlekłe w tym cukrzycę, również powinni zgłosić się do swoich lekarzy w celu ustalenia planu postępowania
 •       zmianie diety – eliminacja z jadłospisu owoców pestkowych, pieczywa z ziarnami, a także buraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *