Co warto wiedzieć o progesteronie?

Progesteron jest jednym z podstawowych hormonów, który stymuluje i reguluje różne funkcje. Odgrywa ważną rolę w utrzymaniu ciąży. Hormon jest produkowany w jajnikach, łożysku (gdy kobieta zajdzie w ciążę) i nadnerczach. Pomaga przygotować organizm do poczęcia i ciąży i reguluje cykl miesiączkowy. Odgrywa również rolę w pożądaniu seksualnym.

Podstawowa wiedza

Przysadka mózgowa wytwarza hormony (folikulotropowy – FSH i luteinizujący – LH), które powodują dojrzewanie nowego jajeczka i uwalnianie się z pęcherzyka co miesiąc. W miarę rozwoju pęcherzyka wytwarza hormony płciowe, estrogen i progesteron, które zagęszczają błonę śluzową macicy. Poziom progesteronu wzrasta w drugiej połowie cyklu miesiączkowego, a po uwolnieniu komórki jajowej (owulacji)  tkanka jajnika, która zastępuje mieszek włosowy (ciałko żółte) nadal wytwarza estrogen i progesteron. Estrogen jest hormonem, który stymuluje wzrost wyściółki macicy (endometrium), powodując jego zagęszczenie w fazie przedowulacyjnej cyklu.

Rola progesteronu  u kobiet

Jedną z najważniejszych funkcji progesteronu jest spowodowane wydzielaniem specjalnych białek przez endometrium podczas drugiej połowy cyklu menstruacyjnego, przygotowanie go do przyjmowania i odżywiania wszczepionego zapłodnionego jaja. Jeśli implantacja nie nastąpi, poziomy estrogenu i progesteronu spadają, endometrium nie załamuje się i pojawia się menstruacja. Jeśli dojdzie do zajścia w ciążę, progesteron jest wytwarzany w łożysku, a poziomy pozostają podwyższone w czasie ciąży. Połączenie wysokich poziomów estrogenu i progesteronu hamuje dalszą owulację podczas ciąży. Progesteron zachęca również do rozwoju gruczołów produkujących mleko w piersiach podczas ciąży. Uważa się, że wysoki poziom progesteronu jest częściowo odpowiedzialny za objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), takie jak tkliwość piersi,  uczucie wzdęcia i zmiany nastroju. Pominięcie okresu może być spowodowane brakiem jajeczkowania  i późniejszym niskim poziomem progesteronu.

Leczenie progesteronowe

Wraz z estrogenem dołączane są progestageny w połączeniu z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi i hormonalnej terapii menopauzalnej. Progestyny są również stosowane samodzielnie do:

  • kontroli urodzeń i leczenia różnych innych stanów,
  • leczenia nieprawidłowego krwawienia z macicy i braku miesiączki,
  • leczenia endometriozy, raka piersi, nerek lub macicy,
  • w przypadku utraty apetytu i masy ciała, związanych z AIDS i rakiem.

Progestyny mogą być również stosowane jako pomoc diagnostyczna do sprawdzania działania estrogenu.

Zmikronizowana wersja naturalnego progesteronu w kapsułce (uzyskana z dzikich ignamów) została opracowana niedawno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *