Deskorolka elektryczna, co to takiego?

Deskorolka elektryczna to urządzenie dwukołowe, jednoosobowe, przypominające klasyczną deskorolkę. Zasilanie deskorolki pochodzi z wbudowanych akumulatorów a pojazd kontrolowany jest przez komputer pokładowy, który jednocześnie odpowiada za utrzymanie równowagi pojazdu. Deskorolka elektryczna może rozwinąć prędkość do 20km/h. Na rynku funkcjonują również czterokołowe deskorolki elektryczne.

Jak działa deskorolka?

Deskorolka elektryczna porusza się dzięki wbudowanemu silnikowi akumulatorowemu. Steruje się nią przy pomocy balansu ciała użytkownika. Sposób sterowania deskorolką elektryczną zależy od wybranego modelu:

  • Sterowanie za pomocą balansu ciała polega na: pochyleniu się do przodu, aby ruszyć z miejsca, a pochylenie się do tyłu uruchamia jazdę w tył, skręty odbywają się poprzez nacisk stóp na podesty
  • Sterowanie za pomocą pilota,  mniej wygodne niż sterowanie balansem ciała
  • Sterowanie smartfonem, za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie

Sterowanie pojazdem następuje poprzez nacisk podestów w przód lub tył.  Każde koło napędzane jest odrębnym silnikiem, który przemieszcza urządzenie w kierunku w jakim pochylił się podest, czyli jeżeli użytkownik nacisnął podest prawą stopą do dołu, prawe koło rozpoczyna ruch do przodu, tym samym deskorolka obróci  się w lewą stronę, czyli tak jak w pojazdach gąsienicowych. Aby przemieścić się w przód, obie stopy należy przechylić do przodu, aby poruszać się do tyłu, należy nacisnąć na podesty do tyłu.

Kąt nachylenia podestu decyduje o przyśpieszaniu oraz  prędkości osiąganej przez pojazd. Hamowanie deskorolką wykonuje się poprzez zmniejszanie kąta nachylenia podestów. Umiejętność poruszania się na deskorolce elektrycznej przychodzi z czasem i wymaga jednak trochę wprawy.

Jaka deskorolka najlepsza?

Nie ma jednego modelu, o którym można powiedzieć, że jest najlepszy. Wszystko zależy od kilku składowych i kupując deskorolkę elektryczną trzeba wziąć pod uwagę kilka okoliczności:

  • Deskorolka elektryczna – terenowa, zaleca się ją użytkownikom doświadczonym, którzy opanowali już w stopniu mocno zaawansowanym jazdę na deskorolce. Aby wykorzystać wszystkie jej zalety najlepiej używać ją w trudnym terenie, w lesie czy kamienistej drodze. Posiada wyższe niż przeciętne zawieszenie, umożliwiające pokonywanie trudności terenu, koła pojazdu natomiast wyposażone są w specjalny bieżnik.
  • Deskorolka elektryczna kupowana dla dziecka, nie powinna rozwijać zbyt dużych prędkości
  • Deskorolka elektryczna z rączką – większa, mniej poręczna, ale łatwa w manewrowaniu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *