Domowe sposoby na zgagę

Kto z nas nie cierpiał kiedyś z powodu uporczywego pieczenia w przełyku? Mowa tu oczywiście o bardzo nieprzyjemnej dolegliwości, którą nazywamy zgagą. Występuje ona z reguły bezpośrednio po obfitym posiłku, niemniej jednak zdarza się, że ludzie cierpią z jej powodu w różnych nieprzewidzianych momentach.

W walce ze zgagą sprawdza się wiele domowych sposobów. Które z nich są najskuteczniejsze?

Co powoduje zgagę?

Zanim skupimy się na środkach zaradczych likwidujących zgagę, powiedzmy dwa słowa o przyczynach tej dolegliwości. Zgaga powstaje, kiedy kwas żołądkowy wraz z nadtrawionym pokarmem cofa się do przełyku. Śluzówka przełyku źle znosi takie spotkania, a my czujemy wówczas nieprzyjemne pieczenie w okolicach mostka i powyżej niego. Takie cofanie się zawartości żołądka może być powodowane przez źle działające mięśnie zamykające przełyk, aczkolwiek innych potencjalnych przyczyn problemu może być jeszcze wiele.

Domowe sposoby na walkę ze zgagą

Apteki oferują nam bogaty wybór przeróżnych leków na zgagę. Niemniej jednak, jeśli pieczenie w przełyku jest w Twoim przypadku jedynie sporadycznym problemem, powinny pomóc Ci poniższe domowe sposoby na walkę z tą nieprzyjemną dolegliwością:

  • Przygotuj napar z imbiru i rumianku. Taki specyfik nie tylko likwiduje mdłości, lecz także wspaniale radzi sobie ze zgagą dzięki łagodzącym właściwościom. Aby przygotować napar, najpierw zetrzyj świeży imbir i umieść go w kubku. Dodaj porcję zasuszonego rumianku i zalej całość wrzącą wodą.
  • Zrób sok z marchewek, buraków, rzodkiewek oraz ogórków. Co jest zaletą takiej mikstury? Ma ona odczyn zasadowy, dzięki czemu działanie mocnych kwasów żołądkowych zostanie załagodzone.
  • Przygotuj wywar z siemienia lnianego. Trzeba przyznać, że jest to jedna z najlepszych metod na walkę ze zgagą. Do szklanki wrzątku dodaj dwie łyżki siemienia lnianego. Przykryj kubek wieczkiem, aby pozwolić całości porządnie się zaparzyć. W efekcie uzyskasz ‚glutowatą’ substancję o nieco nieprzyjemnej konsystencji. Aby wywar piło się przyjemniej, oddziel od otrzymanego płynu nasiona siemienia oraz wymieszaj żelowatą wydzielinę z jogurtem naturalnym. Taka mikstura nie tylko pomoże Ci w zwalczeniu zgagi, lecz będzie także całkiem nieźle smakować.
  • Zażyj mieszankę wody z sodą. Jest to bardzo prosty i doraźny środek zaradczy w walce ze zgagą. Wystarczy dodać łyżkę sody do szklanki ciepłej wody, po czym całość wypić.

Co zrobić, jeśli zgaga nie przechodzi?

Jeśli problem zgagi się utrzymuje, koniecznie skonsultuj się z odpowiednim specjalistą. Najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, a następnie do gastrologa. Życzymy powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *