Grzybica paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

Specjaliści twierdzą, że nawet 21% populacji Polaków cierpi z powodu grzybicy paznokci. Niestety, problem polega na tym, że nawet połowa z zarażonych może być nieświadoma faktu posiadania choroby. Niemniej jednak, skoro dolegliwość ta jest tak popularna, warto byłoby dowiedzieć się co nieco na jej temat. Ten krótki artykuł pomoże Ci zrozumieć przyczyny grzybicy paznokci, nauczy Cię rozpoznawać jej objawy oraz wskaże Ci, jak leczyć tę wstydliwą chorobę.

Przyczyny grzybicy paznokci

W znakomitej większości przypadków grzybica paznokci dotyczy jedynie paznokci u stóp. Rzadko zdarza się, żeby problem objął także dłonie, niemniej jednak istnieją i takie przypadki. Tak czy inaczej, w większości sytuacji bezpośrednią przyczyną grzybicy paznokci jest grzybica stóp. Z powodu tej choroby z kolei, cierpi około 40% polskiego społeczeństwa.

Grzybicę paznokci powoduje wiele czynników. Wśród nich należy wymienić takie jak:

  • cukrzyca
  • niedokrwistość
  • zaburzenia hormonalne
  • problemy z układem odpornościowym
  • grzybica innych organów
  • wyjałowienie organizmu w wyniku terapii hormonalnych oraz antybiotykowych
  • brak higieny

Grzybicą paznokci bardzo łatwo jest się zarazić. Najczęściej dzieje się to wskutek korzystania z publicznych basenów i saun oraz używania cudzych skarpet lub butów.

Rozpoznanie grzybicy paznokci

Nie jest trudno zorientować się, że mamy do czynienia z tą nieprzyjemną dolegliwością. Otóż zarażone paznokcie początkowo zmieniają swój kolor na białawy, po czym stają się żółte, by wreszcie zupełnie zbrązowieć. Paznokieć pochłonięty przez chorobę  w końcu grubieje i jest trudny do obcięcia. Niestety, to jeszcze nie koniec objawów. Paznokcie objęte grzybicą zaczynają bardzo brzydko pachnieć, co ma rzecz jasna wpływ na zapach całych stóp. Co jest przyczyną nieprzyjemnej woni? Powodują ją grzybiczne złogi gromadzące się pod powierzchnią paznokcia.

Sposoby leczenia grzybicy paznokci

Niestety, ale wielu pacjentom nie udaje się wyleczyć z tej wstydliwej choroby. Nie jest to jednak wina niedomagającej medycyny, lecz z reguły niekonsekwencji osób chorych. Zdarza się, że pacjenci nie widząc rezultatów przerywają kurację po kilku tygodniach. Jest to ogromny błąd! Zalecony przez specjalistę tok leczenia należy przebyć od początku, aż do końca.

Jeśli paznokcie są mocno zainfekowane, stosuje się leki doustne. Zwiększa to skuteczność działania terapii, gdyż atakuje się wówczas chorobę od wewnątrz.

Jeśli jednak grzybica nie dotknęła paznokci zbyt poważnie, można zastosować lekarstwa zewnętrzne, takie jak maści, kremy oraz okłady.

Terapia trwa z reguły przynajmniej trzy miesiące. Warto przez cały ten czas konsekwentnie trzymać się zaleceń lekarza. Może on doradzić także typowo mechaniczną terapię. Jak to rozumieć? Polega ona na szlifowaniu zainfekowanego paznokcia celem usunięcia narośniętej tkanki.

Co jeśli udało mi się wyleczyć?

Jest to rzecz jasna powód do radości! Niemniej jednak warto od tej pory zadbać o wysoką higienę paznokci. Dzięki temu będziesz mógł być pewny, że choroba nigdy do Ciebie nie wróci. Życzymy powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *