Jak wybrać najlepszą pastę do zębów?

Na rynku istnieje wiele rodzajów past do zębów, które oprócz codziennego czyszczenia i likwidowania osadu powstałego przez napoje i jedzenie, pozwalają uzyskać także efekt wybielenia bądź są przeznaczone do zębów nadwrażliwych. Odróżniają się one od siebie zawartością składników aktywnych, fluoru, a także mocą ścieralności.

Pasty do zębów zapobiegające próchnicy

Głównym składnikiem pasty przeciwko próchnicy jest fluor, który podczas szczotkowania zębów wbudowuje się w ich szkliwo i tym samym zmniejsza ich podatność na działanie bakterii i innych czynników, które mogą prowadzić do próchnicy. Innym składnikiem wielu popularnych past do zębów, który podnosi pH w ustach oraz hamuje rozwój bakterii obecnych na szkliwie jest ksylitol.

Aby pasty do zębów i przeciwko próchnicy były skuteczne należy odpowiednio długo i dokładnie szczotkować zęby. Powinno się to robić przez około 2 minuty, delikatnymi i zmiennymi ruchami kolistymi, nie pomijając żadnego zęba oraz obszaru w jamie ustnej. Warto pamiętać także o szczotkowaniu języka na którym również gromadzi się wiele bakterii. Mycie zębów powinno odbywać się co najmniej 2 razy dziennie – nie należy dokonywać tego jednak również zbyt często, ponieważ prowadzi do ścierania się naturalnej ochrony zębów oraz szkliwa.

Pasty do zębów nadwrażliwych, chroniąca  dziąsła

Pasty tego typu posiadają miejscowe działanie przeciwzapalne oraz posiadają składniki antybakteryjne i odkażające. Dodatkowo zawierają one szereg składników ochronnych, które uszczelniają ujścia kanalików zębiny i tym samym likwidują objawy nadwrażliwości oraz krwawienia z dziąseł czy szczelin pomiędzy zębami. Niektóre z past, które są dostępne na rynku w swoim składzie posiadają również składniki, które doraźnie uśmierzają ból, który może pojawić się podczas szczotkowania.

Wybielające pasty do zębów

Większość past wybielających, których głównym zadaniem jest usunięcie przebarwień oraz doprowadzenie zębów do śnieżnobiałego koloru (który jest jednak uwarunkowany również od wyjściowego stanu zębów i predyspozycji genetycznych) posiada w swoim składzie albo składniki ścierające (na przykład krzemionkę) bądź składniki chemiczne (takie jak chociażby sodę bądź nadtlenek wodoru – czytaj więcej).

Warto pamiętać, że nadużywanie past wybielających do zębów może prowadzić do problemów z dziąsłami (które objawia się między innymi krwawieniem), jak również być przyczyną nadwrażliwości zębów. Należy być więc ostrożnym podczas ich stosowania oraz stosować się do zaleceń umieszczonych na ulotce – ewentualnie ich stosowanie można również skonsultować ze swoim lekarzem stomatologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *