Jak wybrać psychologa – co brać pod uwagę?

Podjęcie decyzji o leczeniu w poradni psychologicznej to połowa sukcesu, jednak nie bez znaczenia okazuje się wybór właściwego specjalisty o wysokich kwalifikacjach i nieposzlakowanej opinii. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze psychologa, któremu powierzymy nasze problemy?

  • Kwalifikacje i wykształcenie

Do wykonywania zawodu psychologa potrzebne są odpowiednie kwalifikacje oraz wykształcenie kierunkowe. Dobry specjalista nie boi się ujawniać ukończonych szkół oraz zrealizowanych kursów. Dlatego też warto dokładnie sprawdzić takiego typu kwalifikacje przed przystąpieniem do terapii.

Przy okazji warto sprawdzić czego dotyczyły kursy doszkalające. W przypadku psychologa, który dawno temu ukończył studia, taka dodatkowa edukacja może wskazywać na chęć pozostania na bieżąco z aktualnymi potrzebami pacjentów. Co samo w sobie jest bardzo pozytywnym elementem.

  • Metody działania psychologa

Specjalista powinien być w stanie udzielić informacji o tym jaki rodzaj leczenia oraz jakie metody stosuje. Warto mieć świadomość, że psychologia to bardzo rozległa dziedzina, więc w zależności od lekarza może to wyglądać zgoła inaczej. Można jednak stwierdzić, że w przypadku metod obowiązują pewne niezmienne zasady, więc jeśli wybrany przez nas psycholog potrafi wskazać oraz uzasadnić to dlaczego stosuje taki typ leczenia to może być dobry znak. Można będzie wtedy przyznać, że jest to fachowiec, który zna się na tym co robi i ma określony plan działania. W przeciwieństwie do osób, które poruszają się po omacku i stosują nienazwane sposoby na dotarcie do pacjenta.

Warto także zwrócić uwagę na to czy psycholog nie obiecuje szybkich efektów i to bez wysiłku. Należy mieć świadomość tego, że wizyty u specjalisty mogą trwać nawet kilka miesięcy podczas których lekarz stara się dotrzeć do pacjenta, zrozumieć go oraz nieustannie prowadzi adekwatne leczenie dopasowane do aktualnych potrzeb. Jeśli więc jakiś lekarz oferuje szybką terapię to należy się nad tym poważnie zastanowić. Współcześnie nie istnieją na tyle skuteczne metody, które pozwalają w krótkim czasie wyleczyć i to bez żadnego wysiłku.

  • Pożądane cechy u psychologa

Dobry psycholog w Katowicach lub w każdym innym mieście ma pewne cechy, które pozwalają mu otworzyć się na konkretne oczekiwania pacjenta. Poczucie humoru oraz optymizm odgrywają w większości przypadków zasadniczą rolę. Niezmiernie ważne jest także jego umiejętność słuchania – czy pamięta o istotnych dla nas rzeczach o których wspomnieliśmy mu mimochodem jakiś czas wcześniej? Powinien także umieć w zrozumiały sposób odpowiedzieć, na ważne z punktu widzenia pacjenta, pytania. 

Artykuł powstał we współpracy z http://www.gabinetypsychoterapii.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *