Jak wygląda analiza składu ciała? Jakie informacje możemy z niej uzyskać?

Dużo osób słysząc po raz pierwszy o badaniu bioimpedancji elektrycznej lub o analizie składu ciała zastanawia się w jaki sposób taki pomiar jest wykonywany, a także jak analizator składu ciała jest w stanie obliczyć wszystkie podane w badaniu parametry. Często słysząc o zawartości tkanki tłuszczowej w ciele, a także tak abstrakcyjnych pomiarach jak woda zewnątrz lub wewnątrzkomórkowa trudno wyobrazić sobie że istnieje urządzenie mogące wykonać dokładne pomiary takich danych. Zatem odpowiedzmy na pytanie: Jak wygląda analiza składu ciała?

  • Przygotowanie do badania

Przed badaniem niezbędne jest przygotowanie organizmu do wykonania pomiarów. W tym celu należy skontaktować się z dietetykiem lub osobą która będzie przeprowadzała pomiar i dowiedzieć jakie są przeciwskazania do jego wykonania, a także jakich czynności i substancji unikać przed przeprowadzeniem analizy składu ciała. Dzięki temu uniknie się sytuacji w której otrzymane wyniki będą zafałszowane i nie będą oddawały faktycznego stanu naszego organizmu.

  • Wykonanie badania

Jeśli spełniamy wszystkie wymagania niezbędne do przystąpienia do analizy, powinniśmy się zjawić w gabinecie w dniu badania w wygodnym stroju oraz na czczo. Aby dokładnie odczytać wyniki powinniśmy przystępować do badania boso, z tego powodu warto założyć ubranie w którym bez problemu będziemy mogli odsłonić stopy.

Badanie jest przeprowadzane za pomocą analizatorów o różnych konfiguracjach. W niektórych musimy chwycić przyrząd w obie ręce, w innych stanąć na analizatorze i chwycić odpowiednie uchwyty. Niekiedy całe badanie przeprowadzane jest na leżąco, a do naszej stopy i dłoni podpinane są specjalne elektrody. O tym jaką metodą zostanie przeprowadzone badanie decyduje to jaki model analizatora składu ciała posiada placówka do której się zgłosiliśmy.

Samo wykonanie pomiaru trwa bardzo krótko. Na początku należy odpowiednio przygotować do badania pacjenta. Zwykle wymagane jest zdjęcie wierzchniej odzieży (np. kurtki, marynarki), a także butów i skarpetek. Przed wykonaniem pomiaru powinno się zdezynfekować analizator i wprowadzić odpowiednie dane (takie jak wiek, masa ciała i wzrost) do jego sytemu. Samo wykonanie analizy składu ciała zajmuje zaledwie kilka minut. Prąd przepływający przez tkanki naszego ciała za pomocą oporu jaki wykazują jest w stanie określić zawartość poszczególnych komponentów w naszym organizmie.

  • Jak wygląda analiza składu ciała?

Każdy analizator aby obliczyć ilość poszczególnych składników w naszym ciele określa kilka podstawowych wartości. Zaliczamy do nich reaktancję, rezystancję oraz bioimpedancję.

Reaktancja określa opór pojemnościowy tkanek w organizmie. Rezystancja mówi nam o tym jaki jest opór właściwy tkanek. Należy pamiętać o tym, że każda tkanka w naszym organizmie charakteryzuje się innym oporem dla prądu. Impedancja bioelektryczna pozwala określić jaka jest miara oporu i przesunięcia fazowego prądu w ciele.

Po wprowadzeniu tych danych do specjalnych wzorów w analizatorze składu masy ciała otrzymujemy wyniki mówiące nam między innymi o masie mięśni szkieletowych, tkanki tłuszczowej, zawartości minerałów kostnych, jak również zawartości wody w organizmie.

W zależności od stopnia zaawansowania urządzenia którym wykonujemy pomiar możemy określić tylko podstawowe komponenty ciała lub bardzo specyficzne wskaźniki mówiące nie tylko o obecnym stanie odżywienia, ale także prognozowanym.

Kolejnym istotnym czynnikiem w analizatorach jest ilość częstotliwości prądu jakie wykorzystują w przeprowadzaniu analizy. Im więcej częstotliwości zostanie użytych tym bardziej szczegółową analizę wykonamy.

Przykładem analizatorów cechujących się wysoką jakością wykonywanych analiz są produkty firmy InBody. W badaniach składu wykorzystują aż 6 częstotliwości prądu. Dzięki temu przeprowadzone analizy są bardzo szczegółowe i nie opierają się na szacowaniach empirycznych, a na bezpośrednim pomiarze. Pozwalają także na określenie wielu elementów składu ciała, nie ograniczając się jedynie do podstawowych parametrów. Wśród nich znajdują się między innymi: masa komórkowa, obszar trzewnej tkanki tłuszczowej, zawartość substancji mineralnych oraz ocena odżywienia. Podają także takie parametry jak zalecana dawka kalorii lub wydatek kaloryczny ćwiczeń. Tego typu dane mogą w dużym stopniu uprościć planowanie odpowiedniego żywienia, które będzie dostarczało wystarczająco energii dla funkcjonowania organizmu.

Analizatory tej marki umożliwiają także pomiar składu ciała nie tylko w całym organizmie, ale również w jego poszczególnych segmentach, np. w ręce lub nodze. Z tego powodu są niezwykle pomocne w takich dziedzinach jak rehabilitacja czy praca ze sportowcami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *