Olejek rycynowy – zastosowanie

Olej rycynowy był uznawany jako uniwersalne lekarstwo już przez nasze babcie. Obecnie, po wielu badaniach okazuje się, że nie jest tak aż tak cudowny, jednak wciąż wymienianych jest mnóstwo korzyści zdrowotnych wynikających z jego stosowania. Olejek rycynowy może być wykorzystywany na wiele sposobów. Nadaje się głównie do pielęgnacji skóry, włosów oraz poprawy ogólnego stanu zdrowia. Przyjrzyjmy się do czego można go wykorzystywać.

Zastosowanie olejku rycynowego

Pielęgnacja skóry

Olej rycynowy świetnie radzi sobie z różnego rodzaju problemami skórnymi. Nakładając go na zmarszczki można je zmniejszyć, gdyż składniki olejku wspomagają produkcję elastyny i kolagenu. Dzięki temu zmarszczki stają się mniej widoczne, wygładzone. Równie dobrze za jego pomocą można leczyć trądzik. Dzięki działaniu antybakteryjnemu, po pewnym czasie stosowania, trądzik i inne niedoskonałości skórne staja się mniejsze i mniej widoczne. Można go także stosować do zwykłego nawilżania skóry przesuszonej, po oparzeniach, czy walczącej z grzybicą. W celu zwykłego nawilżenia skóry powinno się go nakładać na około godzinę. Jeśli chcemy natomiast wyleczyć jakieś schorzenie to warto pozostawić go na skórze nawet na całą noc.

Pielęgnacja włosów

Olejek rycynowy poprawia także kondycję włosów. Pomaga w utrzymaniu przez nie wilgoci. Szczególnie ciekawie działa na blondynki, którym lekko przyciemnia włosy. Po kilku użyciach staną się bardziej odżywione i lekko przyciemnione. W dodatku olej stymuluje wzrost owłosienia nie tylko na głowie, ale także brwi i rzęs. Jeśli chodzi o stosowanie oleju na rzęsy i brwi to należy go wetrzeć i pozostawić na noc. Oczy mogą troszkę szczypać jednak nie należy się tym przejmować. Jeśli chodzi o głowę to można wcierać go w skórę lub nanieść na włosy, po czym owinąć foliowym czepkiem i zostawić na noc. Rano dokładnie spłukać olejek i umyć włosy szamponem. Za jego pomocą można także odżywić rozdwojone i łamiące się końcówki włosów.

Pielęgnacja paznokci

Zauważono również pozytywny wpływ olejku rycynowego na paznokcie. Odbudowuje od uszkodzone komórki, wzmacnia, zapobiega przed łamliwością i rozdwajaniem. Najlepiej nakładać go mocząc ręce w podgrzanym oleju. Pozostały na dłoniach olej wetrzeć w dłonie, po czym założyć rękawiczki. W taki sposób wzmocnimy nie tylko paznokcie, ale też nawilżymy skórki wokół nich.

Zastosowanie doustne

Olejek rycynowy może być stosowany także doustnie, jako środek przeciw zaparciom. Dobre rezultaty można uzyskać już po stosowaniu go przez trzy dni pod rząd. W połączeniu z enzymami z trzustki tworzy się mydło sodowe i potasowe, które podrażnia błony śluzowe jelita cienkiego, zmuszając je do przyspieszonej pracy. Woda przenika przez ścianki jelita gromadzi się w nich, co prowadzi do efektu przeczyszczającego. W taki sposób można świetnie oczyścić układ pokarmowy.

Bóle stawów

Olej rycynowy ma właściwości przeciwzapalne. Jest on naturalnym lekarstwem, które pomoże wygrać z bólem towarzyszącym zapaleniu stawów. Żeby leczenie przyniosło efekty należy zamoczyć wacik w oleju i nasmarować nim miejsca w okolicy stawu. Tak przygotowane miejsce należy obandażować i trzymać opatrunek przez około godzinę. Warto także rozgrzewać bolące miejsce za pomocą termoforu.

Czym jest olejek rycynowy?

Olej rycynowy składa się głównie z glicerydu 18-węglowego kwasu rycynolowego i glicerydów kwasu oleinowego, linolowego, palmitynowego i stearynowego. Wytwarza się go poprzez wyciskanie na zimno i wygotowywanie z wodą. Dzięki temu procesowi z olejku usuwana jest rycyna, która jest środkiem toksycznym. Olejek jest gęstą, białą lub bladożółtą substancją, bardzo tłustą i nierozpuszczalną w wodzie.

Ze względu na niską cenę – kilka złotych za buteleczkę, a także wysokiej wydajności jest w stanie wystarczyć na długo. Można go bez problemu dostać w każdej aptece.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *