Prawidłowa pielęgnacja odzieży medycznej w domu – czy jest możliwa?

Ubrania wykorzystywane w branży medycznej chronią przed zabrudzeniami i szkodliwymi czynnikami, jednocześnie dbając o profesjonalny wygląd pracowników służby zdrowia. Ze względu na charakter wyzwań, jakim muszą sprostać, odzież medyczna wymaga systematycznej pielęgnacji. Czy jest możliwa w domu?

Pielęgnacja odzieży medycznej przedłuża jej żywotność!

Ubrania ochronne, wykorzystywane przez pracowników szpitali, laboratoriów, przychodni, sanepidu, aptek i centrów krwiodawstwa w codziennej pracy narażone są na kontakt z niebezpiecznymi czynnikami biologicznymi i chemicznymi, a także – drobnoustrojami. Systematyczna pielęgnacja jest zatem konieczna! Prawidłowa dezynfekcja, częste pranie i prasowanie zapewnią higieniczną czystość i bezpieczeństwo użytkowania. Co więcej – dzięki domowej pielęgnacji odzież medyczna przez długi czas będzie wyglądała jak nowa, pozwalając Ci zachować profesjonalny look!

 

Pranie odzieży medycznej w domu – poznaj obowiązujące zasady!

1. Odzież medyczną możesz prać w domu – takie rozwiązanie jest wygodne, a dodatkowo – możesz zadbać o swoje ubrania tak, jak lubisz, na przykład korzystając z konkretnego płynu do płukania tkanin. Zanim jednak uruchomisz pralkę, poznaj obowiązujące zasady!

 

2. Odzież medyczną należy prać osobno! Niedopuszczalne jest łączenie ubrań ochronnych z prywatną garderobą. Dzięki temu skutecznie zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się zarazków i zadbasz o higieniczną czystość mundurka.

 

3. Konieczne będzie ustawienie odpowiednio wysokiej temperatury prania – wszystko ze względu na obecność drobnoustrojów, gromadzących się na powierzchni odzieży. Odzież medyczna, najczęściej uszyta z wysokogatunkowej mieszanki bawełny i sztucznych włókien będzie odporna na pranie w 60 stopniach Celsjusza. Pamiętaj jednak, by czytać metki – jeśli producent zezwoli na ustawienie wyższej temperatury, zdecydowanie warto to zrobić!

 

4. Modna odzież ochronna dostępna jest również w intensywnych kolorach. Jak prać takie ubrania? Przed włożeniem do pralki, należy przewrócić je na lewą stronę! Warto także zdecydować się na niższą temperaturę prania i ustawić 60 stopni Celsjusza.

 

Prasowanie odzieży medycznej – jak przywrócić jej gładkość?

Odzież wyprana w wysokiej temperaturze po całkowitym wyschnięciu może być trudna do wyprasowania. Nie da się ukryć – nieestetyczne zagięcia na materiale nie wpłyną pozytywnie na Twój wizerunek. Jak pozbyć się problemu? Sięgnij po żelazko wówczas, kiedy ubrania ochronne są jeszcze wilgotne. Profesjonalny wygląd to jednak niejedyny powód, dla którego warto prasować odzież ochronną – wysoka temperatura skutecznie eliminuje bakterie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *