Przyczyny kolki jelitowej

Kolka jelitowa to ostry ból w jelitach, który ma charakter napadowy i skurczowy i pojawia się na tle napięcia mięśniowego i perystaltyki narządu. Często patologia ta rozwija się, gdy dochodzi do przerostu pętli jelitowych, co prowadzi do podrażnienia zakończeń nerwowych przylegających do ścian.

Przyczyny kolki jelitowej

Przyczyny, które powodują ten syndrom bólu spastycznej natury w jelitach, mogą być bardzo różne. Najczęściej spotykane są:

  • Niedrożność jelit
  • Robaczyca
  • Zatrucie metalami ciężkimi
  • Duża ilość źle strawionego pokarmu dostaje się do jelita z powodu zaburzeń w funkcjonowaniu żołądka, trzustki i innych narządów trawiennych
  • Ostre choroby zakaźne
  • Procesy zapalne w tym narządzie.

Często przyczyną takiej patologii, jak kolka jelitowa, staje się nadmierna pasja do uprawiania sportu, znaczna aktywność fizyczna może wywoływać podrażnienie pętli jelitowych. Ponadto ludzie cierpią z powodu tego zaburzenia, gdy są pod stałym stresem i emocjonalnego przeciążenia. Osobno należy stwierdzić, że kolka jelitowa u noworodków jest częstym zaburzeniem funkcjonalnym jelita, co wiąże się z niedostatecznym ukształtowaniem przewodu pokarmowego i układu nerwowego dziecka.

Ponadto, w praktyce medycznej szczególne miejsce zajmuje takie zjawisko, jak występowanie kolki jelitowej u kobiet w ciąży, co jest związane z czynną pracą macicy w procesie zapłodnienia zapłodnionego jaja przez jajowody, a później – z aktywnym wzrostem płodu w łonie matki. Kolka jelitowa u dorosłych ma wyraźne objawy. Osoba zauważa wzdęcia i napięcie w określonym miejscu. Powoduje to spazmatyczne bóle, które trwają przez chwilę, a następnie ustępują, ale po kilku sekundach lub minutach ponownie się pojawiają.

Ponadto dorośli mogą usłyszeć dudniący dźwięk w jelitach. Czasami mogą wystąpić nudności i wymioty. Ogólny stan zazwyczaj nie jest zaburzony, a temperatura nie wzrasta.

Inne objawy tego zaburzenia u dorosłych to:

  • Pojawienie się problemów ze stolcem (rozwój zaparcia lub biegunki)
  • Pojawienie się w jelicie przepływu śluzu
  • Pojawienie się osłabienia, zawrotów głowy.

Czas trwania takiego stanu może wynosić kilka godzin lub nawet dni. W tym przypadku odczucia bólowe u kobiet często napromieniowują wargi sromowe, a u mężczyzn – jądra i prącia żołędzi.

Leczenie kolki jelitowej

Jeśli kolka jelitowa występuje u dorosłych, wymagają one dokładnego zbadania w celu ustalenia przyczyny tej patologii. Leczenie przeprowadza się dopiero po ustaleniu, co jest głównym czynnikiem etiologicznym progresji patologii. Na przykład, jeśli kolka występuje u osoby na tle chorób zakaźnych, konieczne jest hospitalizowanie szpitala zakaźnego w szpitalu leczenie w tym przypadku będzie polegało na wyeliminowaniu zakażenia, które spowodowało chorobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *