Przyczyny występowania bólu korzonków

Korzonki to popularne określenie na nerw kulszowy, będący największym nerwem obwodowym w ciele człowieka. Swój początek ma on na wysokości piątego kręgu lędźwiowego i ciągnie się po obu stronach kręgosłupa, poprzez miednicę, wzdłuż kończyn dolnych i kończy na stopach. W wyniku zmian chorobowych lub podrażnienia mechanicznego w obrębie nerwu dochodzi do podrażnienia nerwu oraz do wystąpienia dolegliwości bólowych, zwanych rwą kulszową lub powszechniej bólem korzonków.

Objawy bólowe w obrębie korzonków mogą mieć różnorakie przyczyny zarówno zapalne, zwyrodnieniowe, jak też urazowe. Do najpowszechniejszych zaliczyć należy ucisk na nerwy rdzeniowe lub wypadnięcie jądra galaretowatego krążka międzykręgowego w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Także przesunięty krążek międzykręgowy uciskający na nerwy powoduje dolegliwości bólowe. Do urazów takich dochodzi często w wyniku niewłaściwej postawy, podnoszenia ciężkich przedmiotów, lub różnych innych przeciążeń. Do innych przyczyn bólu korzonków zaliczyć musimy choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, urazy w okolicy miednicy, stawu biodrowego oraz stany zapalne.

Objawy bólowe korzonków

Ból korzonków jest umiejscowiony w dolnej części kręgosłupa lędźwiowego, często promieniując poprzez pośladek i dalej, wzdłuż nerwu kulszowego, niekiedy aż do stopy. Rzadko zdarza się, że ból umiejscowiony jest nietypowo i przebiega z boku lub w przedniej części uda. Ból może promieniować w stronę kolana, a nawet w stronę jamy brzusznej. Umiejscowienie bólu zależy od miejsca podrażnienia nerwu.
Ból korzonków jest silny i często uniemożliwia choremu poruszanie się, a nawet wyprostowywanie nogi. Oprócz bólu może dochodzić do poważnych komplikacji, takich jak przykurcze, a nawet paraliż nogi, dlatego w przypadku bólu korzonków należy udać się do lekarza neurologa, który zaleci odpowiednie postępowanie.

Postępowanie przy bólu korzonków

Sposób leczenia bólu korzonków zależy od przyczyny schorzenia. Stosuje się leczenie farmakologiczne, głównie lekami przeciwzapalnymi, przeciwbólowymi oraz rozluźniającymi mięśnie szkieletowe. Są to środki silnie działające i powinny być zawsze stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza.
Osoba chora powinna pozostawać w łóżku, leżąc na płasko, na równej powierzchni, z nogami zgiętymi pod kątem prostym w stawach kolanowych i biodrowych. Ulgę w bólu przynosi ciepło, dlatego zaleca się przykładanie termoforu.
Gdy ból korzonków ulegnie zmniejszeniu, wówczas powinno się pomyśleć o rehabilitacji, która pozwoli powrócić do pełnej sprawności. Odpowiedni zestaw ćwiczeń i zabiegów leczniczych zaleconych przez lekarza, powinien być przeprowadzany pod okiem doświadczonego rehabilitanta. Tylko leczenie skojarzeniowe, farmakologiczne i rehabilitacja pozwala zwalczyć ból korzonków. W celu uniknięcia późniejszych nawrotów choroby powinno stosować się profilaktykę, która pozwoli uniknąć dolegliwości bólowych w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *