Rodzaje guzków krwawniczych

Guzki krwawnicze inaczej hemoroidy odnoszą się do stanu, w którym żyły w dolnej części odbytu i wokół odbytu są obrzęknięte, rozszerzone i zaognione (podobne do żylaków nóg). Może to spowodować ból, swędzenie, podrażnienie, pieczenie, a czasami krwawienie te objawy wskazują na zaostrzenie. Około 75% wszystkich ludzi na świecie będzie miało hemoroidy w pewnym momencie ich życia.

Rodzaje guzków krwawniczych

Istnieją dwa rodzaje guzków krwawniczych: wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne hemoroidy występują w dolnym odbytnicy, a zewnętrzne hemoroidy rozwijają się pod skórą wokół odbytu.

Guzki krwawnicze wewnętrzne są zwykle bezbolesne, nawet, jeśli powodują krwawienie. Mogą one stać się bolesne, gdy wysiłek wypycha je przez odbyt (zwany również „wypadniętym hemoroidem”). Kiedy to nastąpi, może powodować podrażnienie i swędzenie. Zewnętrzne guzki krwawnicze mogą powodować dyskomfort i swędzenie, ponieważ utrudniają czyszczenie tego obszaru. Jeśli skrzep krwi tworzy się wewnątrz zewnętrznego guzka, ból może być nagły i ciężki.

Guzki krwawnicze są chorobą przewlekłą, co oznacza, że po ukształtowaniu nie znikają. Z drugiej strony zaostrzenia pojawiają się i znikają. Za pomocą niektórych produktów można uzyskać ulgę od objawów zaostrzenia. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nawrotów i zapobiec nowym hemoroidom, można wprowadzić zmiany w stylu życia, takie jak ćwiczenia i redukowanie zaparć przy zrównoważonej diecie bogatej w błonnik. Te zabiegi mogą nie zapewnić całkowitego wyleczenia hemoroidów, ale mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami i poprawie, jakości życia.

Objawy guzków krwawniczych

U wielu ludzi rozwiną się objawy związane z hemoroidami i tylko niewielka część tych pacjentów będzie wymagać leczenia chirurgicznego. Pacjenci mogą odczuwać objawy spowodowane przez hemoroidy wewnętrzne lub zewnętrzne lub jedno i drugie. Niektórzy pacjenci cierpią na długotrwałe dolegliwości, których nie można przypisać chorobie hemoroidalnej. Inne poważne choroby, takie jak rak odbytu i jelita grubego, należy wykluczyć w drodze konsultacji z lekarzami posiadającymi wiedzę na temat oceny obszaru odbytu i odbytnicy.

Bezbolesne krwawienie z odbytu lub wypadanie tkanki odbytu często wiąże się z objawowymi hemoroidami wewnętrznymi. Wypadanie to tkanka hemoroidalna pochodząca od, wewnątrz, która często może być odczuwalna na zewnątrz odbytu podczas wycierania lub wypróżniania. Ta tkanka często wraca do wnętrza spontanicznie lub może zostać wewnętrznie wypchnięta przez pacjenta. Objawy zwykle postępują powoli przez długi czas i często ustępują.

Wewnętrzne hemoroidy są klasyfikowane według stopnia wypadnięcia, co pomaga w ustaleniu leczenia

  • Stopień pierwszy: bez wypadania
  • Stopień drugi: Wypadanie, które powraca samoczynnie
  • Stopień trzeci: Wypadanie, które musi zostać wepchnięte przez pacjenta
  • Stopień czwarty: Wypadanie, którego pacjent nie może wepchnąć (często bardzo bolesne).

Krwawienie przypisywane guzkom krwawniczym wewnętrznym jest zwykle jaskrawoczerwone i może być dość energiczne. Nie wszyscy pacjenci z objawowymi guzkami krwawniczymi wewnętrznymi będą mieli znaczne krwawienie. Zamiast tego wypadnięcie może być głównym lub jedynym objawem. Pęknięcie tkanki może powodować znaczne podrażnienie i swędzenie wokół odbytu. Pacjenci mogą również skarżyć się na pojawienie się śluzu, trudności z samooczyszczaniem, poczucie, że stolec „utknął” w odbycie. Pacjenci bez znaczących objawów z hemoroidów wewnętrznych nie wymagają leczenia na podstawie samego ich wyglądu.

Guzki krwawnicze zewnętrzne

Objawowe guzki krwawnicze (hemoroidy) zewnętrzne często występują w postaci niebieskawobrązowego żylaka tuż pod odbytem i mają tendencję do występowania spontanicznego i być poprzedzone niezwykłym obciążeniem. Skóra pokrywająca zewnętrzną część odbytu jest zwykle mocno przymocowana do leżących pod nią tkanek. Jeśli w tym ciasnym miejscu dojdzie do zakrzepu krwi lub zakrzepicy, ciśnienie wzrasta gwałtownie w tych tkankach, często powodując ból. Ból jest zwykle stały i może być ciężki.

Czasami podwyższony poziom ciśnienia w zakrzepowym zewnętrznym hemoroidzie prowadzi do rozpadu leżących na skórze i skrzepła krew zaczyna wyciekać. Pacjenci mogą również skarżyć się na przerywany obrzęk, ucisk i uczucie dyskomfortu związane z zewnętrznymi hemoroidami, które nie są zakrzepowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *