Tabletki dla alkoholików – czym jest zaszywany disulfiram (esperal)?

Alkoholizm jest poważną chorobą, która nie tylko niszczy organizm, ale również ma negatywny wpływ na życie rodzinne i zawodowe osoby, która na nią cierpi. Dotyka mężczyzn oraz kobiety z każdej grupy społecznej i wiekowej. Bardzo ważne jest, aby po uświadomienia sobie istnienia problemu, zacząć walczyć o swoje życie. Poza terapią w grupach AA z pomocą może tu przyjść farmakologia, a dokładniej środek o nazwie Disulfiram (dawna i bardziej rozpoznawalna nazwa, to Esperal).

Czym jest Esperal?

Disulfiram jest popularnym i skutecznym lekiem wszywanym domięśniowo (wszywka alkoholowa z tabletkami). Jest on stosowany w awersyjnym leczeniu alkoholizmu. Mówiąc prościej Esperal pomaga w leczeniu alkoholizmu w taki sposób, że wpływa na metabolizm z wypitym alkoholem i powoduje złe samopoczucie. Efektem jest wytworzenie, u osoby poddanej zabiegowi wszycia leku, awersji do picia alkoholu.

Dzieje się tak za sprawą tego, że wszywka alkoholowa z tabletkami Disulfiram wchodząc w reakcję z wypitym alkoholem powoduje odkładanie się znaczących ilości szkodliwego dla zdrowia aldehydu octowego. To determinuje złe samopoczucie, które zniechęca do sięgania po trunki. Warto przy tym pamiętać, że aldehyd octowy w dużym stężeniu może powodować uszkodzenie niektórych organów. Na szczęście złe samopoczucie po wypiciu alkoholu u osoby z wszytym Esperalem następuje znacznie szybciej, niż efekty tzw „przepicia wszywki”.

 

Dla kogo przeznaczone jest leczenie tabletkami disulfiram?

Leczenie Disulfiramem jest przeznaczone dla każdej osoby zmagającej się z uzależnieniem od alkoholu etylowego. Przed wszyciem leku ma miejsce szczegółowy wywiad medyczny. Warto się do niego przygotować merytorycznie i nic nie zatajać podczas rozmowy. To lekarz podejmuje ostateczną decyzję o zastosowaniu Esperalu, uwzględnia możliwe przeciwwskazania i decyduje o optymalnej dawce leku.

Czy leczenie alkoholizmu z wykorzystaniem tabletek jest skuteczne?

Jak to bywa przy leczeniu każdego z uzależnień potrzebna jest chęć i motywacja pacjenta, ale Disulfiram może znacznie pomóc w chwilach słabości, gdyż fizycznie zniechęca do picia alkoholu. Niewątpliwie wskazane jest jednoczesne uczęszczanie na terapię uzależnień, lub spotkania grup Anonimowych Alkoholików (AA). Nie mniej ważne jest wsparcie rodziny i znajomych.

Esperal działa przez okres 8-12 miesięcy od wszycia. Dokładny okres jest zależny zarówno od dawki leku, jak i indywidualnych cech organizmu. Jest to czas dostatecznie długi, aby stać się „trzeźwym alkoholikiem”. Wielu pacjentów po upłynięciu okresu działania leku decyduje się na wszycie kolejnej dawki leku. Jest to działanie prewencyjne, które ma zabezpieczać chorego przed pokusą powrócenia do nałogu.

Czy warto stosować tabletki esperal w leczeniu alkoholizmu?

Alkoholizm jest bardzo nieprzyjemną chorobą, która często poza wyniszczeniem organizmu, powoduje również problemy zawodowe i zniszczenie relacji rodzinnych. Chcąc zadbać o zdrowie i przywrócić swoje życie na właściwy tor należy stosować komplementarnie wszystkie możliwe środki. Bez wątpienia Esperal jest jednym z nich i przez lata pomógł niezliczonej rzeszy alkoholików. Warto na poważnie przemyśleć sięgnięcie po ten lek i odmienić swoje życie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *