Tabletki poronne- działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne, gdzie kupić.

W Polsce aborcja jest ciągle tematem tabu. Dozwolona jest jedynie wtedy, jeśli ciąża pochodzi z gwałtu i wtedy, jeśli ciąża zagraża zdrowiu oraz życiu matki. Nad kolejnym przypadkiem, czyli wtedy kiedy płód jest bardzo ciężko uszkodzony, nadal przeprowadzane są dyskusje. Jest zarówno dużo przeciwników, jak i zwolenników aborcji w tym przypadku. Aborcja farmakologiczna jest to jedna z metod na przerwanie ciąży w jej wczesnym stadium. Do tego celu zażywa się tabletki poronne, które uznawane są za jeden ze środków służących do antykoncepcji. Z tabletek korzysta się w przypadku kiedy kobieta była odbyła niezabezpieczony stosunek albo wtedy kiedy wszystkie inne metody okazały się nieskuteczne i doszło do zapłodnienia.

W jaki sposób działają tabletki poronne?

Według lekarzy u co trzeciej ciąży dochodzi do poronienia samoistnego. Kobieta wtedy nie wie nawet, że była w ciąży i traktuje wystąpienie krwawienia jako menstruację. Tabletki poronne powodują wydalenie z organizmu zarodka. Przy tym procesie kobieta odczuwa skurcze macicy, krwawienie oraz ból. Substancje, jakie znajdują się w tabletkach poronnych, mają za zadanie zablokować receptory dla progesteronu. Progesteron jest hormonem odpowiedzialnym za podtrzymanie ciąży. Jeśli jest go zbyt mało, wtedy wówczas następuje poronienie, inaczej nazywane sztucznym poronieniem, gdyż nie wywołuje go natura, tylko substancje chemiczne, jakie kobieta zażyła.

Gdzie można kupić tabletki poronne?

W naszym kraju aborcja farmakologiczna nie jest legalna. W aptece nie są dostępne tabletki poronne. Można je jednak zakupić przez internet, jednak przy zachowaniu szczególnej ostrożności w trakcie wybierania oferty. Zdarza się często, iż oszuści oferują taki produkt, w rzeczywistości nie posiadając go w ogóle i chcą jedynie wyłudzić pieniądze. Tabletki poronne nie powinny pochodzić z niewiadomego źródła, ich skład powinien być jasny. Sprzedawca powinien być godny zaufania, na swoim produkcie powinien umieścić informacje o jego składzie, dawkowaniu, sposobem stosowania, skutkach ubocznych i działaniu. Nie poleca się przyjmować przesyłki, jeśli tabletki zostały wysłane bez opakowania i żadnych dodatkowych informacji.

W jaki sposób stosować tabletki poronne?

To, w jaki sposób dawkować i przyjmować tabletki, powinno być napisane w ulotce. Wszystko zależy również od tego, czy stosuje się je doustnie, czy dopochwowo. Instrukcja stosowania jest bardzo istotna i powinno się z nią dokładnie zapoznać. W rzadkich przypadkach nie dochodzi do wydalenia zarodka. W takiej sytuacji po paru tygodniach można przyjąć kolejną dawkę i jeszcze raz spróbować. Aborcja farmakologiczna daje takie same objawy jak w przypadku poronienia naturalnego. Jeśli okaże się potrzebna pomoc lekarska, lekarz w żaden sposób nie pozna przyczyny poronienia. Można bez obaw udać się do ginekologa, aby ten potwierdził zakończenie ciąży. Test ciążowy można wykonać jedynie po 4 tygodniach, wcześniej może on dalej potwierdzać ciąże. Najefektywniej tabletki działają do 9 tygodnia ciąży, w 98 procent dochodzi do poronienia. Tabletki mogą w ogóle nie zadziałać, jeśli ciąża jest dużo starsza. Taką metodę aborcji farmakologicznej można przeprowadzić do 12 tygodnia ciąży, jej skuteczność wynosi 70 procent.

Skutki uboczne jakie mogą wystąpić w przypadku zastosowania tabletek poronnych:

 • dreszcze
 • biegunka
 • wymioty
 • gorączka
 • mdłości
 • ból
 • obfite krwawienie

Przeciwwskazania do stosowania tabletek poronnych to:

 • anemia u kobiety
 • ciąża pozamaciczna
 • stan upojenia alkoholowego
 • brak dostępu do lekarza w przypadku komplikacji
 • niepotwierdzona ciąża

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *