Najnowsze porady farmaceutów

Sprawdź porady naszych ekspertów

Odpowiedź w ciągu 24h
Bez żadnych opłat
Odpowiedzi udzielają magistrowie farmacji
Zapytaj farmaceutę teraz
Odpowiedź w ciągu 24h
Bez żadnych opłat
Odpowiedzi udzielają magistrowie farmacji
Zapytaj farmaceutę teraz

Egzysta czy Aciprex

Kobieta, 26 lat

|

09.02.2017

Witam , mam zdiagnozowane zaburzenia depresyjno-nerwicowe z lękami i byłam u dwóch specjalistów i stąd 2 różne leki. Który będzie dla mnie bezpieczniejszy z uwagi iż jestem matką 2 małych dzieci boję się otępienia i efektów ubocznych jak np. nasilenie stanów lękowych. Proszę o opinię.

Wiktoria Zych

10.02.2017

Witam, Egzysta zawiera pregabalinę - substancję stosowaną w zespole lęku uogólnionego, która bardzo często powoduje senność i bóle głowy, natomiast Aciprex zawiera escitalopram - lek z grupy z SSRI, który stosowany jest w ciężkiej depresji z napadami lęku. W przypadku Aciprexu nie występuje senność - wręcz przeciwnie, może pojawić się bezsenność i pobudzenie. Działania niepożądane Aciprexu zmniejszają się w kolejnych tygodniach kuracji. 

Reakcja na dany lek zależy od pacjenta i cięzko jednoznacznie wskazać, który spowoduje mniej efektów ubocznych. Wg mnie bezpieczniejszy będzie Aciprex, jednak oba leki trzeba stosować pod nadzorem lekarza i nie można ich samemu odstawiać.

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapytaj farmaceutę

Leki występujące w poradzie

Opinie o Aciprex, 10 mg , tabletki

Dzięki stosowaniu tego leku, mam coraz mnie lęków. Małymi krokami wychodzę z tej ciężkiej i trudnej choroby, jaką jest d...

Kobieta, 41 lat

Opinie o Egzysta 75 mg , kapsułki

Ma byc to lek jak bzp tylko nie uzalezniac. Biore dawke 75mg na dobe. Nic sie nie denerwoje. Dziala jak cos po miedzy pr...

Mężczyzna, 29 lat

Diagnoza: nerwus