Najnowsze porady farmaceutów

Sprawdź porady naszych ekspertów

Odpowiedź w ciągu 24h
Bez żadnych opłat
Odpowiedzi udzielają magistrowie farmacji
Zapytaj farmaceutę teraz
Odpowiedź w ciągu 24h
Bez żadnych opłat
Odpowiedzi udzielają magistrowie farmacji
Zapytaj farmaceutę teraz

Pytanie o skutki uboczne leku Gasec 20 Gastrocaps 20 mg

Mężczyzna, 59 lat

|

04.03.2017

Dzień dobry, Jestem na lekach zmniejszających wydzielanie kwasów żołądkowych od 18 lat. 16 lat to Gasec 20, wcześniej Controlog.Ostatnio źle się czuję. Senność za dnia, bezsenność nocą, ogólne rozbicie.Wyniki badań krwi wskazują na niedokrwistość i brak witaminy B12. Mam refluks przełykowy.Jestem pod stałą opieką lekarzy gastrologów.Ich zdaniem jestem skazany na te leki.Chwilowe zaprzestanie brania leku, to powrót zgagi nocą.Ostatnio wyczytałem, że niedokwaśność żołądka też może być powodem występowania zgagi.Tak więc nadmierne codzienne zbijanie kwasu Gasegiem może być brnięciem w ślepą uliczkę i wręcz szkodliwe. Proszę o opinię w tej sprawie. Pozdrawiam, Krzysztof

Maciej Birecki

05.03.2017

Inhibitory pompy protonowej powinny być stosowane przez okres 4-8 tygodni, jeśli po tym okresie problemy gastryczne nadal będą się pojawiać wtedy leczenie powinno być prowadzone najmniejszą możliwą dawką leku przez kolejne lata. Odpowiednią kuracje powinien zaordynować lekarz prowadzący.

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapytaj farmaceutę